Jan.01

%100 Site Güvenliği

1. Htaccess güvenliği , sitenizde dosya yükleme özelleği varsa %100 uygulamanız gerek birşeydir.

Bu dosya yükleme derken upload, resim yükleme, avatar yükleme vb. yüklemeler , mesela avatar diye php kodu yükleyeyip fso çalıştırabilirler sitenizde bunu engellemek için yükleme yapılan klasöre birtane .htaccess dosyası oluşturup içine aşşağıdaki kodları yazın.


deny from all


deny from all


deny from all

2. Config dosyalarını şifrelemek, sitenizin ayar dosyalarını şifrelerseniz kötü amaçlı kişiler ftpden yada fso ile sitenize girse bile config dosyalarınızı şifreleyerek veritabanı bilgilerine ulaşmalarını engelleyebilirsiniz bunu sağlarsanız %100 veritabanınız güvenli hale gelir.

Config dosyalarınızı şifrelemek için SourceCop programını kullanın aşşağıda download linkini verdim programı açıp orda php yi seçin sonra C sürücünüzde bir klasör oluşturun içine config.php veya sitenizin ayar dosyasının adı neyse onu koyun sonra sourcecop programında Select Source Folder tuşuna basıp c sürücüsünde oluşturduğunuz klasörü seçin ve Encrypt tuşuna basın bukadar sonra oluşturduğunuz klasörün içindeki ayar dosyası ile birlikte scopbin klasörünü sitenizde uygun yere yükleyin bundan sonra sitenizin komple çekseler bile veritabanına ulaşamazlar. :)

http://rapidshare.com/files/1374119/SourceCop.v3.rar.html

Güvenlik
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.


Bir yorum bırak

 

Comment