Jan.01

Artık Özgürsünüz – AçıkDNS.com

Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde belirli bir süredir internet üzerinde sansür uygulamaları mevcut.

Mahkeme kararı olmaksızın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kendi keyfi kararları ile engellediği pek çok siteye ulaşabilmek için artık dört takla atmanıza gerek yok. Yabancı bir hizmet olan OpenDNS’in Türkiye merkezli hali yeni yılın ilk günlerinde hizmete başladı. OpenDNS ile yaklaşık olarak aynı işi yapan fakat merkezi Türkiye olduğundan daha hızlı çalışan bu hizmet ile internet sansürlerinden kurtulabileceksiniz.

Nasıl sansürleniyoruz ?

T.İ.B. servis sağlayıcı üzerinde bulunan DNS sunucusunda yasaklanması istenen alan adlarını daha önceden hazırlanmış yasak bilgisi bulunan bir ip adresine yönlendirerek sizin o siteye ulaşmanızı engellemektedir. DNS konusunu burada uzunca anlatmak isterdim ama konumuz şu anda DNS değil. DNS kısaca internet üzerinde bize kolaylık sağlayan bir fihristtir. DNS icat edilmeden önce bir web sitesine girmek için onun kimlik numarası olan IP adresini girmemiz gerekiyordu. DNS, alan adlarının hangi ip adreslerine ait olduğunu indexleyen, biz sorduğumuzda bize şu IP adresi diyen bir sistemdir. T.İ.B. bize gerçek ip adresi yerine sahte IP adresi bilgisi vererek o siteye ulaşmamızı engeller.

AçıkDNS nasıl çalışır ?

AçıkDNS kendi sunucularında kurulu olan DNS sunucusu ile dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Ana DNS Sunucularından (Root DNS) sorgulayarak bize gerçek IP adresleri temin eder. Böylece hiç bir yasağa takılmadan istediğimiz siteye erişebiliriz.

AçıkDNS Güvenli midir ?

AçıkDNS’in sahibi yakın bir arkadaşım. Sitenin ve sistemin yapımında birlikte ter döktük diyebilirim. AçıkDNS hiç bir şekilde kayıt tutmamaktadır. Aynı şekilde hiç bir şekilde HiJack diye tabir edilen sahte bilgi gönderimi yapmamaktadır. Yaptığı şey Root DNS’lerde sizin istediğiniz bilgiyi çekip size göndermektir.

Nasıl Kullanılır ?

AçıkDNS’e http://www.acikdns.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sol tarafta göreceğiniz menüden işletim sisteminize uygun olan videoyu izleyerek AçıkDNS’i kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Güvenlik,Network,Internet
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.


Bir yorum bırak

 

Comment