Jan.01

Spam Blacklist (Kara Liste) Kontrolü

 

Bazen e-posta göndermek istediğimizde gönderdiğimiz e-postalar gönderdiğimiz kişinin Spam/Junk/Önemsiz posta klasörüne düşer. Bunun başlıca sebebi e-posta hizmeti aldığımız sunucunun yada o anda internete bağlı olduğumuz ip adresinin Spam Blacklist dediğimiz kara listelerde bulunmasıdır. E-postayı kabul eden karşıdaki sunucular e-postanın üst bilgilerinden gönderen sunucu ve client (kullanıcı)’nın IP adresini bu kara listelerden kontrol eder. Eğer IP adresi bu kara listelerde ise bu e-postanın önemsiz olduğu düşünülerek direk önemsiz olarak görür. Sunucu sahiplerinin ve sabit IP kullanıcılarının periyodik olarak Spam Blacklist’lerinde ip adreslerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gereklidir.

Gelelim konumuza;

Bütün bu kontrolleri tek tık ile bir çok popüler blacklist’ten kontrol edebilir. Blacklist’e girmiş olan IP adreslerinizi kaldırma yöntemlerini görebilirsiniz. Ayriyeten SMTP sunucunuzun detaylı testlerini de yapabilirsiniz.

İlgili site için buyurun ; http://www.mxtoolbox.com

Internet,Newskolik'ten
Share this Story:
 • facebook
 • twitter
 • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.


Yorumlar(3)

 1. zahide
  2421 days önce

  ben beni arayan bir numarayı engellemek istiyorum

 2. çağla bilgisayar
  1657 days önce

  çalıştığım firmama ait eposta adreslerimiz ne yazık ki karalisteye alınmıştır.ne kadar araştırsam da bir türlü listeden çıkma yöntemini bulamadım.bu konuda yardımınıza muhtacım.lütfen yardımcı olun. mail adresime bir telefon numarası bırakabilirseniz en kısa zamanda sizinle irtibata geçmek isterim..
  saygılarımla…

 3. özgür
  1655 days önce

  Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim. Bendede aynı durum var çalıştığım kurumdaki e-posta karalistede ayrıca ftp dende siteye bağlanamıyorum. Ayrıca adres devlet kurumu. alan adı sağlayacımla görüşmeme rağmen hala bir sonuç alamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yorum bırak

 

Comment