Jan.01

Microsoft Windows Live Messenger 2009 da URLs (linkler) Çalışmıyor

Sorun

Geçtiğimiz haftalarda Live Messenger 2009’da  gönderdiğim ve aldığım linklerin tıklanabilir olmadığını fark ettim. Yani www.google.com diye bir link geldiğinde yada gönderdiğimde buna tıklayarak varsayılan tarayıcım ile açamıyordum ve link aktif görünmüyordu. Tek tek seçip kopyalayıp tarayıcıya yapıştırmak zorunda kalıyordum. Sonrasında yaptığım araştırmada bunun Microsoft’un yeni Live 2011 için gerekli gördüğünden Live 2009’u etkileyen bu güncellemeyi yaptığını öğrendim.

Çözüm

Aşağıdaki işlemler Microsoft Live Messenger 2009 (14.0.8117.416) sürümünde yapılmış ve tarafımdan test edilmiştir. İşlemlere başlamadan önce msnmsgr.exe dosyasının yedeğini almayı unutmayınız. Sisteminize gelecek herhangi bir zarardan sorumlu değilim.

Adım 1

Öncelikle Messenger çalıştırılabilir dosyasının makine kodlarında değişiklik yapacağımızdan bir Hex Editöre ihtiyacımız var. Eğer bir Hex editörünüz yok ise buradan indirebilirsiniz.

Adım 2

Live Messenger’ı kapatın.

Adım 3

Hex Editörünüzle yada XVI32 ile msgmsgr.exe dosyasını açınız. (Genellikle C:\Program Files\Windows Live\Messenger\msgmsgr.exe yolunda olur. Burada yoksa Messenger linkine sağ tıklayıp özellikler diyerek msgmsgr.exe nin yolu görülebilir.)

Adım 4

Ctrl+F tuşlarına basarak Text String‘i seçiniz.

Adım 5

Text String yazısının hemen altındaki kutuya hotlinks yazıp OK butonuna tıklayınız.

Adım 6

Ekranın sağ tarafındaki kısımda hotlinks yazısını görmeniz gerekiyor. Bu alanda h harfine tıklayıp t‘ye basarak totlinks şekline çeviriniz.

XVI32 msgmsgr.exe

XVI32 msgmsgr.exe

Adım 7

Ctrl+S ile kaydedip programı kapatınız.

Sonuç

Artık Live Messenger’ı açtığınızda linklerin tıklanabilir olduklarını görmeniz gerekmektedir. Kolay Gelsin.

Makalelerim
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.

Bir yorum bırak

 

Comment