Jan.01

CodeBank – Programcının Eli Ayağı

Bu yazımda benim gibi kodlarla içli dışlı olan programcılara basit ve kullanışlı ve ücretsiz bir yazılımı tanıtacağım.

Nikola Dachev tarafından geliştirilen CodeBank yazılımı hiyerarşik bir ağaç yapısında istediğimiz şekilde kategoriler oluşturup,  oluşturduğumuz kategoriler içerisine bizim için çok değerli olan code snippet’lerimizi (kod parçalarımızı) kaydetmemize ve yönetmemize yardımcı oluyor.

Yani bir gün lazım olur diye kullandığınız kod yapılarınızı bu programda saklayıp daha sonra 1-2 tıkla ulaşabiliyorsunuz. Ben şahsen bu yazılımdan önce aradığım kod yapısını kullandığım projeyi hatırlayıp açıp bulmak zorunda kalıyordum. Programcıların çok işine yarayacağı gibi program geliştirmeyenler de istedikleri notları bu yazılımda tutabilirler tabi ki.

Bu arada bu yazılımın öne çıkan özelliklerinden biride C/C++, Object Pascal, Java, XML, Visual Basic, VBScript, JavaScript, CSS, HTML, PHP, Perl, Python, SQL dillerinde syntax renklendirmesi sağlaması. Bu dillerde göze uygun renklendirmeler ile kodu daha zengin gösterebiliyor. Ayretten eklediğiniz kodları export ve import edebiliyor.

Neye Benziyor ?

Nereden İndirebilirim ?

http://www.zeraha.org/file.1.html

Yazılım
Share this Story:
 • facebook
 • twitter
 • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.

Yorumlar(2)

 1. Cem ŞÜYÜN
  2600 days önce

  1-2 gün önce yapı fikir olarak benzer bir yazılımı indirip denemiştim ama çalıştıramamıştım bir sorun vardı anlayamadığım onu tercih etme sebebim ise Adobe air yazılımıydı bu alternatifi ilaç gibi geldi sağol

 2. Borasahin
  2430 days önce

  mac tabanlı bbedit programında da buna benzer birşeyle karşılaşmıştım. bbedit kullanıyorum ama henüz böyle birşeyini kullanmak aklma gelmemişti güzel birşeye benziyor..

Bir yorum bırak

 

Comment