Jan.01

960 Grid System CSS Framework

960 Grid System CSS Framework

Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba,

Bildiğiniz üzere web tasarımlarında belirli standartlar mevcuttur. Kullanıcıların kullandığı çözünürlükler sabit olamayacağı gibi bunun en yaygın bir şekilde kullanılan çözünürlüğe uygun tasarım yapmak başlı başına bir iştir.

Hatta sitenin yazıcı çıktısının A4 kağıtta düzgün görünebilmesi de önemlidir.

Tasarımın belirli standartlar çerçevesinde tüm internet kullanıcılarında sorunsuz izlenebilmesi için, sayfa içindeki nesnelerin birbirlerine ve sayfa düzenine göre yerleşimleri, hizalanmaları çok önemlidir.

Burada 960 rakamı sihrini gösterir. 960 rakamı bir çok rakama tam bölüne bildiğinden ve bir çok internet kullanıcısının kullandığı çözünürlükte rahatlıkla görüntülenebileceğinden kullanılmaktadır.

Konun merkezinde bulunan oluşum 960.gs sitesinde de görebileceğimiz gibi, 40 ve 60 pixel‘in katları ile bir grid sistem oluşturulmuştur.

960 Grid System yeni nesil tasarım araçları olan DIV ve CSS bileşiminden meydana gelmektedir. Bu görsel yerleşimin kusursuz olmasına ve Google vb. arama motorlarının siteyi daha anlaşılır bir şekilde indexlemesine neden olur.

960 Grid System maddelerle şunları sağlar ;
  • Optimum web sayfası genişliği kullanımı ile daha çok internet kullanıcısında görüntü bütünlüğünün sağlanması,
  • Kolonların 12’lik yada 16’lık sistemde kullanılması ile yerleşimlerdeki mükemmelliğin sağlanması,
  • Göze hoş gelen sayfa düzeninin oluşturuluması,
  • Çıktılarda sayfanın tamamını sorunsuz bir halde kağıt üzerinde görülmesi.
Örneklerle 960 Grid System ;

http://960.gs/demo_24_col.html

PHP,Internet,JavaScript,Yazılım
Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Muzaffer Ali AKYIL

Merhabalar, Adım Muzaffer Akyıl, Bilgi teknolojileri ile içli dışlı, teknolojiyi yakından takip eden, web ve masaüstü programlama ile uğraşıp, saatlerce kastığı şeyleri hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı amaç eden biriyim.


Bir yorum bırak

 

Comment